• MossyFox

Atsakinga maisto pakuotė gali išsaugoti gyvūną bei jo natūralią gyvenseną

Dėl didelės maisto pasiūlos, pirkėjas renkasi. Dažnai šį pasirinkimą nulemia pakuotė, kuri gali būti informatyvesnė, įtaigesnė, ar tiesiog gražesnė. Nors pakuotės dizainas apima ne tik išvaizdą, o socialiniai tinklai marga nuo antraščių apie plastiką ir šiukšles, dauguma pakuočių išlieka tiesiog „gražios“. Toks neatsakingas žingsnis kainuoja daug ir, deja, dažniau šią kainą moka gyvūnai.Problema

Lietuvoje yra daug atvirų konteinerių. Deja, jų lankytojai yra ne tik žmonės: į maisto paieškas įsitraukia laukiniai gyvūnai, kuriems skaniai kvepiantis plastikinis maišelis gali tapti tikru lobiu. Išmintingi gyvūnai, tokie kaip beždžionės, atskiria valgomą turinį nuo pakuotės, deja, kitos rūšys pasikliauna pirminiu instinktu – užuodę maisto kvapą, pakuotę suėda. Vienas toks maišelis gali sukelti didelį gyvūno kamavimąsi, kuris pasibaigs mirtimi.


Svarbu paminėti, kad įprastai laukiniai gyvūnai vengia žmonių ir jų susibūrimo vietų. Deja, maisto atliekos, kurios yra randamos visur, keičia įprastą jų elgesį: greitas užkandis žmonių konteineriuose formuoja gyvenimo vietas ir žiemojimo įpročius, tokie gyvūnai tampa drąsesni ir keičiasi jų charakterio savybės (NRDC "The Lure of Landfills: How Garbage Changes Animal Behavior" yra pateikiami konkretūs pavyzdžiai. Šio straipsnio nuorodą rasite čia). Gyvūnai, kurie įpranta misti atliekomis, tampa ligų ir virusų nešiotojais. Maisto pakuotės yra viena iš problemų, dėl kurių vienos gyvūnų rūšys nyksta, o kitos nesuvaldomai auga – keičiasi ekosistema.


Kas padėtų spręsti šią problemą

Lengviausias būdas, kaip prisidėti prie gyvūnų ir jų įprastos aplinkos išsaugojimo, tai atitinkamos medžiagos, iš kurių yra gaminamos pakuotės. Plastikas pavojingiausias – 92 proc. nustatytų gyvūnų sužalojimo ar mirties atvejų, kaltas yra plastikas. Šios medžiagos naudojimas eikvoja neatsinaujinančius žemės išteklius, tokios šiukšlės išlieka ilgai, jos kelia pavojų organizmui net tada, kai dėl suirimo, yra akimis nematomos. Rūšiuojamas plastikas – tai vienas iš alternatyvų tokiu atveju, jei kitos medžiagos nėra tinkamos maisto produktui.


Kombinuotos medžiagos pakuotėje rūšiavimo procesą padaro neįmanomu – tokia pakuotė atsiduria bendrame šiukšlių „katile“. Atiduotos laikui ir gamtai, kombinuotos pakuotės turi kur kas didesnę tikimybę sąveikauti su gyvūnais.


Saugiausia ir paprasčiausia alternatyva maisto pakuotėms yra popierius. Ši medžiaga yra greitai suyranti ir rūšiuojama. Popierius yra geriau matomas vandenyje (jo neprisivalgo vandens gyvūnai) ir yra virškinamas organizmo. Visos medžiagos, kurios yra organinės, gyvūnams žalos nedaro. Tai gali būti grybai, bulvės, vynuogės, eukalipto lapai, cukraus ir anglies dioksido dariniai, krevečių lukštai, kalkakmeniai, kavos pupelių lukštai, vištos plunksnos ir pan. (Plačiau apie tai skaitykite čia)


Tinkama forma ir konstrukcija apsaugo laukinius gyvūnus. Šiuo metu rinkoje yra daug maisto produktų, kurių dėl pakuotės formos ar konstrukcijos negalima pildai suvartoti. Nors maistas yra neprieinamas, jis skleidžia kvapą, kuris traukia gyvūnus. Pakuotė nebus gera ir tokiu atveju, jei jos dydis neatitiks rinkos poreikių – netinkamas pakuotės dydis didina atliekų susidarymą. Pasibaigęs maisto galiojimas, gali susargdinti jį radusį ir išplatinti ligas tarp tarpusavyje kontaktavusių gyvūnų.Dar vienas variantas, tai daugkartinės ir pakartotinai papildomos pakuotės. Šis būdas sumažins šiukšlių kiekį, todėl tai savaime tampa geru ir tinkamu sprendimu.

.

.

.

#gyvunusauga #pakuotes #tvarumas #tvarusdizainas #ekologiskasdizainas #gyvunuelgesys #siuksles

#animalscare #package #sustainable #sustainabledesign #ecodesign #animalbehaviour #garbageKONTAKTAI

Vilnius / Šiauliai (Lithuania)

labas@mossyfox.net

+370 643 12 173 mob.